Životný štýl a naše gény

zivotnystyl4

Našiel som ďalší zaujímavý článok o tom ako náš životný štýl ovplyvňuje naše gény.

Napísala ho MUDr. Katarína Kosová a začína takto :

Naše gény majú na náš život kľúčový vplyv. Platí to však aj opačne. Náš životný štýl sa na našich génoch podpisuje.

Gény nezmeníme, ich aktivitu môžeme

Týmito vplyvmi sa zaoberá epigenetika, ktorá skúma zmeny na našich génoch, ktoré sú spôsobené napríklad naším životným štýlom. Zjednodušene povedané, naše gény máme dané, vrodené, ale to, či a ktoré budú počas života “zapnuté” alebo “vypnuté”, závisí aj od nášho konania. Naše gény nie sú všetky v tej istej chvíli aktívne. Ich aktivitu kontrolujú epigenetické mechanizmy, pričom ich narušenie môže spôsobiť rôzne ochorenia – napríklad obezitu či cukrovku 2. typu.

Epigenetické mechanizmy majú vplyv na vznik ochorení, rovnako tak však majú nezdravé podmienky vplyv na správnosť epigenetických procesov. Inými slovami – to, či spustíme nejakú genetickú predispozíciu voči ochoreniu, záleží aj od nášho životného štýlu“.

A aké sú tie hlavné faktory, ktoré vplývajú na „aktivitu“ našich génov ?

  • Strava
  • Pohyb
  • Starnutie organizmu
  • Naša genetická výbava
  • Alkohol

Z tohto pohľadu je samozrejme dôležité čo sami, svojim životným štýlom, v spomínaných oblastiach, „robíme“ so svojimi génmi. A v minimálne 4 z nich to vieme robiť správne, vedome a aktívne. (Našu genetickú výbavu tú samozrejme nezmeníme.).

A aj o tom je antiageing. Tých faktorov je viac a máte ich podrobne uvedené aj v mojej knihe

Celý článok je tu

 

Igor Mayer
V priebehu svojho života som sa "dopracoval" k slušnej zbierke chorôb - ich dlhý zoznam je v časti môj príbeh Napriek tomu, že som už bol takmer na konci svojej životnej cesty, nevzdal som sa a našiel riešenie na svoje zdravotné problémy. Dnes už mám cez 74 rokov, žijem zdravý život, bez liekov, BIOLOGICKY MLADNEM a pomáham ľuďom vracať zdravie a mladosť. Viac o mne si prečítajte tu >>
Komentáre